Ekonomi

Havayolu Kargo Trafiği 2023’ün İlk 6 Ayında Yüzde 1,6 Arttı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “2023 yılı ilk 6 aylık verileri olan hava yolu kargo trafiği, geçen yılın aynı ayına göre toplamda yüzde 1,6 artış gösterdi. Dünyayı etkisi altına alan pandemi dönemi “Yılın ilk 6 aylık verilerine baktığımızda yükseliş trendi başladı. Yıl sonuna kadar kargo miktarını yüzde 6 artırmayı hedefliyoruz” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, hava ulaşım araçlarının hızlı ve konforlu olmasının yanı sıra yük taşımacılığında artık daha sık tercih edildiğini açıkladı. Dünyanın bir ucundan diğer ucuna fark edilmeden yapılan yük taşımacılığının havayolları ile en kısa sürede teslim edilecek noktaya ulaştığını ve bu durumun ticaret kolu için birçok avantajı beraberinde getirdiğini belirten Uraloğlu, “Yük trafiği 2022 yılının ilk 6 ayında iç ve dış hatlarda toplam 1 milyon 818 bin 169 ton, 2023 yılı Haziran ayı sonunda iç ve dış hatlarda toplam 1 milyon 846 bin 483 tona ulaştı. 2023 yılının ilk 6 ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,6 artış yaşandığını aktaran Erdoğan, “Dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinde uçak ve kargo taşımacılığında önemli düşüşler yaşandı. Önümüzdeki dönemde kargo miktarını yüzde 6 artırmayı hedefliyoruz” dedi.

Uraloğlu, hava kargo trafiğindeki artışın ana nedeninin hız ve emniyet olduğunu belirterek, “Hava taşımacılığı trafiğindeki artışın en önemli nedeni, uluslararası ticarette güvenli ve hızlı bir yöntem olan hassas yüklerin hasarsız taşınmasıdır. Ayrıca gümrük işlemlerinin daha hızlı ve daha kolay hale getirildiğini belirten Ersoy, “Havaalanlarımız insanımızın hayatını kolaylaştırmaya devam edecek” dedi. – ANKARA

saphane-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu