Haber

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov Brezilya’yı ziyaret etti

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Latin Amerika tipi kapsamında Brezilya’ya resmi bir ziyarette bulundu.

Lavrov, Itamaraty Sarayı’nın girişinde mevkidaşı Brezilya Dışişleri Bakanı Mauro Vieira tarafından karşılandı.

Baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından bakanlar ortak basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu.

Vieira, iki ülkenin ticari çıkarlarının yanı sıra ticaret, güç, savunma, kültür, eğitim, bilim, sanayi ve yatırım konularını görüştüklerini ifade etti.

Rusya ile Ukrayna arasındaki ihtilafın barışçıl çözümünden yana olduklarını ifade eden Veira, insan hakları hukukuna saygı çerçevesinde bir an önce ateşkes sağlanması gerektiğini söyledi.

Rusya’ya yönelik tek taraflı yaptırımların gelişmekte olan ülke ekonomilerini olumsuz etkilediğini vurgulayan Veira, Brezilya’nın bu sorunun analizi için üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu kaydetti.

“Brezilya tarafına çözüme katkılarından dolayı minnettarız”

Moskova’nın Ukrayna’daki ihtilafı bir an önce çözmek istediğini kaydeden Lavrov, “Olanların nedenlerini ve bu bağlamda hangi hedefleri takip ettiğimizi defalarca detaylı bir şekilde açıkladık.”

Brezilya’nın Ukrayna’daki sıkıntısının kaynağını anladığını kaydeden Lavrov, “Brezilya tarafına çözüme katkılarından dolayı minnettarız.” söz konusu.

Meslektaşı Veira’yı Rusya’ya davet eden Lavrov, müzakerelerin son derece faydalı geçtiğini ve iki ülke arasındaki stratejik ortaklığı güçlendirme yönündeki karşılıklı olumlu niyetin teyit edildiğini belirtti.

Lavrov’un Cumhurbaşkanı Luiz Inácio Lula da Silva ile de görüşmesi bekleniyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Lavrov’un 17-21 Nisan tarihlerinde aralarında Brezilya, Venezuela, Nikaragua ve Küba’nın da bulunduğu Latin Amerika ülkelerine resmi ziyarette bulunacağı duyuruldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu