Ekonomi

BIST 30 endeksine dayalı VİOP sözleşmesi yatay seyirle başladı

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) Haziran vadeli BIST 30 endeksine dayalı sözleşme 5.336,25 puandan güne yatay başladı.

Açılış seansında, Haziran vadeli işlem sözleşmesi 5.336.25’te işlem görerek bir önceki seans kapanışının hemen üzerinde gerçekleşti.

Dün alım rotası izleyen endeks kontratı, normal seansı önceki kapanışının yüzde 1,8 üzerinde 5.336,00 puandan kapattı. Endeks kontratı akşam seansında hafif düşüşle 5.330,50 puana geldi.

Analistler, ABD’de yaşanan borç limiti krizi ve ekonomik aktivitedeki hareketliliğin etkisiyle küresel borsaların olumsuz bir seyir izlediğini söyledi.

ABD Lideri Joe Biden dün borç limiti konusunda Kongre başkanlarıyla görüşmeye gelirken, ABD Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy toplantının ardından yaptığı açıklamada hafta sonuna kadar anlaşmaya varmanın mümkün olduğunu ancak anlaşmanın o kadar da zor olmadığını.

Öte yandan ABD Merkez Bankası (Fed) yetkilileri sözlerini yönlendirmeye devam ederken, New York Fed Lideri John Williams enflasyonun kabul edilemez derecede yüksek olduğuna dikkat çekti. Chicago Fed Lideri Austan Goolsbee ise haziran toplantısı için rastgele bir karar almadığını belirterek, faiz indirimlerini tartışmak için henüz çok erken olduğunu söyledi.

Analistler, bugün ülkede kısa vadeli borç istatistikleri ve konut fiyat endeksi, Euro Bölgesi’nde tüketici fiyat endeksi, ABD’de inşaat izinleri ve konut başlangıç ​​bilgilerinin bugün takip edileceğini, teknik olarak 5.400 ve 5.500 seviyelerinde seyredeceğini belirtti. endeks sözleşmesi direnç, 5.200 ve 5.200. 5.100 puanın takviye konumunda olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu