Haber

Devlet Yüksek Konseyi, Trablus’ta düzenlenen 6+6 Karma Komisyon toplantısını memnuniyetle karşıladı

Libya Yüksek Devlet Konseyi, seçim maddelerini hazırlamakla görevli 6+6 Karma Komisyonu’nun ilk toplantısının olumlu bir havada Trablus’ta gerçekleştiğini duyurdu.

Meclis Bilgilendirme Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada, 6+6 Karma Komisyonu’nun kendilerine verilen görevlerin yerine getirilmesinde izlenecek çalışma stratejisi ve izlenecek sistemler hakkında görüş alışverişinde bulunduğu belirtildi.

Görüşmelerin “olumlu bir ortamda” geçtiği belirtilen açıklamada, bu durumun bir an önce istenilen yasama sürecinin hayata geçirilebileceği yönünde iyimserlik yarattığının altı çizildi.

Birleşmiş Milletler Libya Güçlendirme Misyonu (UNSMIL), 3 Nisan’da yaptığı açıklamada, seçim yasalarının hazırlanmasından sorumlu 6+6 Ortak Komisyonun oluşturulmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Temsilciler Meclisi, Danıştay ile kurulacak ortak komisyonun üyelerini 20 Mart’ta açıkladı.

Seçimlerin anayasal dayanağı olarak kabul edilen Anayasa Beyannamesi’ndeki 13. değişiklik, seçim yasalarını hazırlamak üzere Temsilciler Meclisi ve Libya Devlet Yüksek Konseyi tarafından belirlenecek 6 üyeden oluşan bir komitenin kurulmasını öngörüyor.

cungushaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu